Riksdagen har beslutat om ändringar i alkohollagen som möjliggör gårdsförsäljning av alkoholdrycker. Ändringarna börjar gälla den 1 juni 2025. Enbart småskaliga oberoende tillverkare ska få meddelas gårdsförsäljningstillstånd och får endast ske till konsumenter som deltar i ett kunskapshöjande besöksarrangemang som anordnats av tillverkaren.

Tillståndshavaren ska få bedriva gårdsförsäljning från endast ett försäljningsställe. Försäljningen till varje enskild konsument ska inte få överstiga 0,7 liter spritdrycker, tre liter vin, tre liter starköl och tre liter andra jästa alkohol drycker vid samma besökstillfälle.

Viktig information för producenterna
För producenter som vill bedriva gårdsförsäljning av alkohol kommer det krävas ett gårdsförsäljningstillstånd och det är kommunen som handlägger ansökningarna. Det viktigaste för producenter att komma ihåg är att lagen ännu inte har trätt i kraft. Kommunerna har fortfarande inte fått mer information än vad som står i propositionen, och ansökningar om gårdsförsäljning kan endast tas emot från producenterna när lagen är definitivt antagen och gäller, vilket är den 1 juni.

En ansökan om tillstånd utreds och det innebär en viss handläggningstid på 4-6 veckor. Mitt i sommaren kan det ta lite längre tid då ledigheter hos handläggare och remissinstanser kan ha påverkan på handläggningstiden.

Mer information finns på
Folkhälsomyndighetens webbplats